Doğal Taş Tablo Yapımı Nasıldır?

Doğal Taş Tablo Yapımı Nasıldır?
24 Temmuz 2019 tarihinde eklendi, 1.869 kez okundu.

Doğal Taş Tablo Yapımı Nasıldır?

Toprak, Taş, Doğa ve İnsan

Tanrı tarafından çamurdan yaratıldığına inanılan insan,  kendi özünü oluşturan toprak  ile her zaman yaşamsal bir  bağ kurmuştur. Topraktan beslenmiş toprakla yuvasını yapmış ve sonrasında toprakla özdeş olmuştur. Bu yüzden olsa gerek  sanayileşmenin kirlettiği, yapaylaştırarak yok etme tehdidinde bulunduğu doğal hayata her fırsatta dönme çabası içindedir.

Küçücük bir çakıl taşı, bir ağaç dalı hatta bir çöp bile  insana özünü hatırlatan ve mutlu kılan büyüleyici rüyalara dönüşebilirler. Günlük hayatta birçok yerde çok sık karşımıza çıkmaya başlayan ve hiçbirimizin kayıtsız kalmadığı, huzurla incelediğimiz doğal taş tablolardan bahsediyoruz. Küçük bir çocuğun ya da oldukça acemi birinin azıcık hayali ve çabasıyla bile farklı sanat eserlerine dönüşen doğal taş tablo yapımı nasıldır ?

Biz tablo diyelim ama siz tablo gibi tasarımları anlayın!

Tablo diyoruz ama bunun ille de duvara asılacak türden olması  gerekmiyor: Bir sehpa, bir masa üzerine, evimizin girişindeki kenarlara ya da farklı objeler olarak birçok şekilde dizayn edebiliriz. Zaten taşın kendine has ağırlığını düşündüğümüzde biraz büyük çalışmaların duvara asılması da zor olacaktır.

Doğal Taş Tablo Yapımında Bize Gereken Malzemeler:

Bunun için bize gereken  para bile ödememize gerek kalmadan deniz kenarında, bir su birikintisi olan  herhangi bir yerden, suyun dokunuşları ile cilalanmış gibi düz, boy boy, renkli ya da renksiz taşlar, doğallığı tablomuzda daha belirginleştirecek ağaç dalları, yaprakları, kurumuş otlar, saplar, boy boy ince uçlu, kalın uçlu  boyama fırçaları, boya (akrilik ya da taş), taşlarımızı resimlendireceğimiz asetat türü kalem, sıcak silikon yapıştırıcı, tablomuzu üzerine inşa edebileceğimiz zemin olarak da tahta ve belki gerekirse diye zımpara.

İşte bu kadar basit malzemeleri bir araya getirmekle başlıyor doğal taş tablo yapımı. Nerdeyse en önemli şeyi unutuyorduk tabii: Hayal gücü ve biraz sabır…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git